Reklam Engelleyicilerini Yasaklayan Sitelerin Başı Derde Girebilir

Reklam engelleyici uygulaması olarak kullanılan programların giderek çoğalması bazı sitelerin bu konuda önlem almasına da yol açmış durumda. Ad Blocker olarak da adlandırılan uygulamaları engelleyen siteler ise yeni Avrupa kanunlarına göre yasa dışı bir işlem yapıyor olabilirler. Gizlilik savunucu ve programcı olan Alexander Hanff, Avrupa Komisyonu’ndan kullanıcıların reklam engelleyici kullandıklarını ve bu programları kullanan kişiler için erişim izni vermeyen sitelerin suç işlediklerini belirtti.

Bu sebeple Avrupa Birliği kanunları gereği internet sitelerinin cookie adı verilen verilere ulaşması ve bilgisayarınızda Ad Blocker yüklü olup olmadığını tespit etmesinin suç olabileceğini söyleyen Alexander Hanff, reklam engelleyici kullanan kişilere yapılan bu eylemin suç olabileceğini tekrar belirtti.

Ad Blocker Kullanan Siteler Tespit Edilecek

AB kanunları çerçevesinde 2011 Mayıs tarihinden itibaren Ad Blocker engelleyici kodlar kullanan kişilerin kullanıcı izni alması gerektiğini söyleyen Hanff, internet sitesi sahiplerinin kullanıcılar bu izni almadan engelleme işlemini yapmamaları gerektiğini söylüyor. 

Anti Ad Blocker yazılımları kullanan firmalar ve internet sitesi sahiplerinin yasal dava sürecine gidebileceklerinin altını çizen Hanff, aynı zamanda insanların Ad Blocker kullanan siteleri belirledikten sonra rapor edilmesi ve liste haline getirilmesini de söylüyor.

Kendi oluşturacakları yeni sistem sayesinde listeme işlemini yapabileceklerini belirten Hanff, kullanıcı destekli bir proje sonrasında Ad-Blocker kullanan sitelerin tespitinin mümkün olabileceğini ve böylelikle gizlilik ihlali yapan kişilerin ortaya çıkartılacağını söylüyor.

Yorumlar

Yorumunuzu bırakın

Google Reklam Facebook Reklam Bing Reklam Yandex Reklam Mynet Reklam Analytics Danışmanlık Kurumsal SEO + Sosyal Medya Google SEO Yandex SEO Youtube Reklam Instagram Reklam Reklam Optimizasyon SEO Optimizasyon Mobil Eticaret
Ara: 4447556,RKLM Beni Ara