Youtube Gelirlerine Vergi Geliyor

Online olarak hizmet vermekte olan Adsense ve benzeri servisler üzerinden gelir elde eden kişilerden bugüne kadar herhangi bir vergi alınmıyordu. Sürekli olarak yeni tartışmalara sebep olan bu durum özellikle yüksek kazanç elde eden kişilere karşı tüm gözlerin çevrilmesini sağlıyordu. 

Herhangi bir şekilde vergi ödemesi yapmadan gelir elde edilmesi bu konuda düzenlemelerin yapılması ile ilgili tartışmaları da gündeme getiriyordu. Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yeni açıklama ile birlikte ise online gelir elde eden kişilerin vergi sisteminden geçeceği duyuruldu.

Geçtiğimiz hafta yapılan açıklamalarda sosyal platformlarda reklam yapmakta olan kişiler ve YouTube gibi ünlü servislerden kazanç elde eden kişiler artık yeni sisteme geçiş yapmak zorunda kalacaklar. Yeni sistemde ise kazançlar vergilendirilecek.

Youtube Temsilcilik Açabilir

Online hizmetlerden elde edilen kazançların giderek büyüdüğünü ve reklam çalışmalarının da arttığını söyleyen yetkililer bu kişilerin hesaplarının kontrol altına alındığını ve online gelir elde eden kişilerin en kısa sürede vergilendirileceğini söylediler.

Türkiye'de vergi ödemek istemeyen kişilerin KKTC üzerinden çalışmalarını sürdürdüğünü söyleyen yetkililer, bu tür durumlara başvuran kişiler için de gerekli çalışmaları başlattıklarını söylediler.

YouTube ise Türkiye'de hala bir ofise sahip olmadığı için yeni tartışmalara yol açtı. Vergi olaylarının gündeme gelmesi YouTube'un ülkemizde de yeni bir ofis açabileceği tartışmalarını gündeme getirdi. İlerleyen günlerde bu konu ile ilgili detaylı bir mevzuatın hazırlanacağı söyleniyor.

Yorumlar

Yorumunuzu bırakın

Google Reklam Facebook Reklam Bing Reklam Yandex Reklam Mynet Reklam Analytics Danışmanlık Kurumsal SEO + Sosyal Medya Google SEO Yandex SEO Youtube Reklam Instagram Reklam Reklam Optimizasyon SEO Optimizasyon Mobil Eticaret
Ara: 4447556,RKLM Beni Ara