Facebook platformunu özel pazarlama stratejileriniz için kullanıyorsanız, reklamlarınızın bazı zamanlarda onay almadığını ve yayınlanmadığını görebilirsiniz. Bu durum çok sık tekrarlandığı zaman reklam çalışmalarınızda aksaklıklar da ortaya çıkabilir. Reklamların yayınlanmamasının sebebini belirleyebilmek ise son derece zor olabilir. Bunun için ilk önce Facebook’un hangi sebeplerden dolayı reklamlara onay vermediğini öğrenmelisiniz.

Reklam Değerlendirme Süreci Nedir?

Reklamlar Facebook tarafından onay alacağı zaman ilk olarak “Reklam Değerlendirme Süreci” başlatılır. Bu süreç genellikle 5 dakika gibi kısa bir süre alabilir. Ancak bazı özel durumlarda beklemeniz gereken süre 24 saati geçebilir. Bu sebeple, Facebook üzerinden pazarlama hedeflerinizi belirlerken uymanız gereken bazı kuralları da bilmelisiniz.

Facebook’un yayınladığı kurallar listesinde detaylı bir anlatım mevcuttur. Reklamlarınızın hangi sebeplerden dolayı yayınlanmadığının açıklaması ise Facebook tarafından genellikle size bildirilmez. Facebook’un bir reklamı onaylamaması genellikle kanunlara uyulmadığı için gerçekleşir. Facebook üzerinden çalıntı, yanıltıcı ve aldatıcı iddialara yer verilen içerikleri yayınlayamazsınız. Ayrıca bu kanunlarda alkol, tütün, kumar, uyuşturucu, seks, silah ve diğer bütün yasal olmayan durumların paylaşılması da yasaktır. Bu tür konularda Facebook belirli sınırlamaları hayata geçirmiştir.

Hangi Ürün ve Hizmetlerin Reklamı Yasak?

Alkol tanıtımları bazı belirli ülkelerde yasal olabilmektedir. Ancak bazı ülkelerde alkol pazarlamak yasaktır. Alkol, çöpçatanlık, doğum kontrolü ve güzellik ürünleri ile ilgili hizmetlerin tanıtımlarının ise 18 yaş altı hedef kitleye karşı yayınlanması yasaktır. Reklamınızı yayınlayacağınız zaman hedef kitle olarak bu tür ürün ve hizmetler için 18 yaş altı bir kitle seçtiyseniz reklamınız Facebook tarafından onay almaz ve yayınlanmaz.

Şirket olarak, reklam stratejilerini doğru bir denge üzerinde kurmayı kesinlikle öğrenmelisiniz. Örneğin, doktor, avukat ve güzellik salonlarının hizmetleri hedef kitle üzerinde birtakım sorunların var olduğunu hissettirebilecek hizmetlerdir. Yüksek etik ve ahlaki değer kapsayan bu durum için özel stratejiler geliştirilmelidir ve kullanıcılara bu çerçeve içerisinde hitap edilmelidir.

Reklam yayınlamak istediğiniz zaman bilinçsiz bir şekilde reklam kurgulamaktan uzak durmalısınız. Ayrıca Facebook tarafından yayınlanan kurallar listesine de reklam vermeden önce mutlaka göz atmalısınız.

Yorumlar

Yorumunuzu bırakın

Beğen Başlangıç Paketi

3750 TL

Tebrikler
Sipariş Açıldı

Siparişi Tamamla

Teşekkürler, hesap uzmanımız 1 iş günü içerisinde sizi arayacak.
  • Anahtar Kelime Planlama
  • Google + Yandex Arama Reklamcılığı
  • Sitenize Uygun Diğer Öneriler
  • Ücretsiz Uzman Desteği
  • Telefon Destek Yok
  • Hediye Ücretsiz Web Sitesi
Rss
Ara: 4447556,RKLM Beni Ara